Medycyna

Marihuana a nowotwory płuc

Marihuana a nowotwory płuc

Marihuana a człowiek

Z marihuany człowiek korzysta od setek lat. To znaczy od setek lat korzysta z konopi, przetwarzanych w mniej wyrafinowany sposób. Marihuana jako produkt wytwarzany globalnie i na wielką skalę pojawiła się w XIX wieku. Dziś sprzedaje się ją w wielu miejscach na świecie. Jako miękki narkotyk nie wszędzie jest legalna i łatwo dostępna. Nielegalna jest na przykład w Polsce. Rodzime prawo nie dopuszcza hodowania konopi, przetwarzania ich w popularną trawkę i sprzedawania tej używki. Marihuany nie wolno posiadać przy sobie, ani prowadzić pod jej wpływem pojazdów mechanicznych. Można kolekcjonować nasiona, ale wysiewanie ich dla siebie jest już nielegalne.

Dlaczego marihuana jest narkotykiem?

Marihuana jest narkotykiem, ponieważ udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że zawiera substancję psychoaktywną. Jest nią jeden z obecnych w konopiach kannabinoidów noszący nazwę THC. Substancja ta w specyficzny sposób działa na człowieka, czasowo zmieniając pracę mózgu. Pod wpływem THC nastrój zmienia się na wesoły, lekki, radosny i euforyczny. W miejsce negatywnych emocji pojawiają się pozytywne. Intensyfikacji ulegają doznania zmysłowe. Inaczej się widzi, słyszy, smakuje i czuje. Człowiek staje się towarzyski, skłonny do śmiechu i zabawy, zadowolony i szczęśliwy. Haj po marihuanie może trwać do dwóch godzin. Korzystanie z marihuany ma często charakter rytualny. Szkodliwość tej używki polega na ryzyku psychicznego uzależnienia od THC. Uzależnienie to polega na zarządzaniu emocjami przez dostarczanie mózgowi tego związku. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do tego, bo to dużo łatwiejsze niż trzeźwe pokonywanie trudności, rozwiązywanie problemów czy wysiłek w celu poprawy nastroju.

Marihuana a nowotwory płuc

Jeśli chodzi o nowotwory płuc to jak dotąd nie ustalono zależności między paleniem jointów a zachorowalnością na tego typu schorzenia. Innymi słowy wśród palaczy trawki nie odnotowano większej ilości zachorowań niż u osób niepalących. Od jakiegoś czasu naukowcy sprawdzają czy obecne w marihuanie kannabinoidy mogą przeciwdziałać nowotworom płuc lub powstrzymywać ich rozwój. Pewna nadzieja na to, że tak jest pojawia się po badaniach przeprowadzanych w wielu laboratoriach na liniach komórkowych i gryzoniach. Na to, by uznać kannabinoidy za lek na nowotwory płuc jest jednak stanowczo za wcześnie.

Post Comment